Učebnice - chce to změnu

3. července 2016 v 11:11 | Emma Rosová
Na Facebooku si stěžoval jeden známý, na to, jak musel smlouvat s učitelkou ohledně roztrhané učebnice. Je přece konec školního roku. Ona viděla učebnici a chtěla jí zaplatit celou, on si myslel, že je poškozená a ještě dobrá. A tak oba si prosazovali svou a žádný z nich nechtěl se domluvit. Nakonec učitelka využila nátlak na syna a vytáhla z něho, co chtěla. Syn si musel půjčit u kamarádů. To se nelíbilo rodiči a stěžoval si. Nakonec se dohodli na 60 % ceny.
Můj známý sdílel příspěvek na Facebooku. Já mám tohoto chlapíčka celkem ráda a většinu času je rozumný. Ale chování učitelky ho úplně vytočilo. Na druhou stranu si dovedu představit duševní únavu učitelky v červnu a to, jak on vytočil jí.
Problém je v tom, že učebnice máme zdarma. Učebnice jsou ze školského zákona povinny školy z rozpočetu zajistit pro svoje žáky. Je to velká výhoda. Dokonce i pro žáky, kteří se učí doma tato výhoda platí. Podle mne, je to ale zpátečnické nařízení.
Myslím si, že takové a podobné nařízení ničí odpovědnost dětí. Když mám něco zdarma, mohu s tím dělat co chci. A s učebnicí se dá dělat mnohů různých věcí. Například je vhodně si na učebnici sednout na zemi, či je možné si na učebnici dát pod hlavu k polední siestě. Podle mne, některé učebnice za čten stojí a já mám obecně učebnice ráda a mám pro ně slabost a utratila jsem za učebnice velké množství peněz.
Dovedu sikoupit i učebnici, které vůbec nerozumím. Například jsem si nakoupila učebnice v řečtině a v arabštině, v italštině a angličitně. Zajímá mne, jak autoři učebnic přemýšlení, jak učení formulují a jak učebnice dávají dohromady. Ve chvíli, kdy učebnice používá učitel jsem obezřetná. Říkám si, aby mu učebnice nebránila v tvořivosti. Mám učitele ráda, ale některé učebnice ho mohou svazovat a jsou přežité a dávno a dávno je jejich systém přemýšlení zastaralý.
Co vůbec nemám ráda, jsou elektronické učebnice, které se tváří, jako učebnice zajímavé, ale jsou pouhým přepisem učebnice nezajímavých. Jen jsou zajímavě nasvícené na plátně či interaktivní tabuli. Co mám ráda mám ráda takovou manadgerii, učebnice, pomůcky, knihy, internet, vlastní hlava, společná práce atd.
Takže milý kamaráde, mám návrh. Co kdybychom společně se zasadili o změnu školského zákona, aby v něm přestali být učebnice zdarma. Možná, pak by byla učebnice tvého syna velmi vzorně zabezpečená, ale možná, že by nebyla vůbec, protože pan učitelka by možná mohla učit podle mé rady a pak by byla určitá úcta k pomůckám a pracím podmínkou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama